Kada se nešto ošteti, skloni smo da to povezujemo sa negativnošću – takve stvari su oštećena roba, manje od celine, nepovratno uništene. Čak i ako popravimo oštećenu odeću, trudimo se da je vratimo u prethodno neoštećeno stanje, da ponovo bude cela i što je bliže svojoj savršenoj, netaknutoj verziji. Da bismo u potpunosti prihvatili životni stil spore mode, potrebno je da promenimo taj način razmišljanja. Treba da prihvatimo poderotine, rupe i druge nedostatke kao prirodni deo (modnog) života i da slavimo njihovu lepotu tražeći pametne „uradi sam“ ideje za odeću, umesto da ih brišemo.
Zašto ne biste usvojili novu perspektivu tako što ćete naučiti o japanskom umeću kincugi? Drevna japanska tehnika popravljanja grnčarije zlatom, koja se primenjuje od 15. veka (a možda i ranije), zasniva se na filozofiji vabi-sabi, koja prepoznaje lepotu u oštećenim stvarima. U tradicionalnom kincugiju, vešti majstori ponovo sastavljaju slomljenu keramiku, porcelan i druge predmete pomoću zlatnog laka kako bi pukotina zablistala kao prelepi ukras i pretvorila se u privlačnu odliku umesto nedostatka.
Kada se prebaci na garderobu, kincugi pristup može da vam pomogne da preoblikujete odeću koja je videla bolje dane i kojoj fali malo posvećenosti. Gledajući na nesavršenosti kao na poglavlja u fascinantnoj priči svoje odeće – umesto kao na ružne nedostatke – možete da unapredite svoju odeću i od starog napravite opet novo. Na primer, umesto da popravljate poderotine i rupe tako da budu nevidljive, skrenite pažnju na njih šavovima i zakrpama koje ste sami uradili tako da ne samo da postanete aktivni učesnik njihove priče, već da ih pretvorite iz neželjenih krpa u nadahnute i jedinstvene komade.
Tražite inspiraciju? Naš jednostavni video i detaljni vodič inspirisan kincugijem pokazuju vam kako lako možete da napravite od stare odeće opet novu.
Potrebno vam je sledeće:
- poderane farmerke (naše su zapele za bodljikavu žicu tokom šetnje)
- šarena dezenirana tkanina (mi smo iskoristili staru krpu za sudove)
- makaze
- igle
- pinceta
- igla i konac
Postupak:
- Izaberite deo dezena koji odgovara poderanom delu
- Povećajte poderotinu ako je potrebno da biste savršeno uokvirili deo dezena koji ste izabrali
- Rastrgajte ivicu koja se graniči sa zakrpom
- Zakačite dezeniranu tkaninu na unutrašnjost farmerki kako biste podložili poderotinu
- Ušijte je u mestu
- Prihvatite lepotu nesavršenosti!
Uvek imajte na umu da je kincugi mnogo više od „uradi sam“ ideje. U pitanju je način razmišljanja zasnovan na vabi-sabi filozofiji. Vaše nove stare farmerke su lepe zbog nesavršenosti – a ne uprkos njima. Upadljivo ručno šivenje na poderotini skreće pažnju na njihovu istoriju i umesto da sakrije šta se desilo sa odećom, priča njenu priču.
To je sjajan način da staru odeću ponovo pretvorite u novu, tako što ćete farmerkama dati nov život, kako bi mogle da ostanu malo duže u vašem ormaru. Štaviše, šareni konac koji pokriva poderotinu će vas uvek podsećati na istoriju koju ste delili.
Potrebno vam je sledeće:
- Oštećeni odevni predmet (džemper koji su načeli moljci, kardigan sa pohabanim rukavima i slično)
- Šareni ostaci tkanine, čipka, zakrpe za šivenje ili peglanje, šljokice, štras ili bilo koji drugi ukras koji odgovara veličini rupe, poderotine ili oštećenja
- Makaze
- Čiode
- Igla i konac, lepak za tkaninu ili pegla
Postupak:
- Izaberite boje, dezene i oblike koji privlače pažnju
- Izaberite ukras koji odgovara oštećenom delu ili konac upečatljive boje
- Nalepite, ušijte ili ispeglajte ukrase i/ili ušijte rupu šarenim koncem u zanimljivom obliku
Ponosno je nosite!
Image credits:
Header image: Getty Images
Image of two japanese women walking in traditional dress: Shutterstock
Image of jeans with embellishments around holes: Shutterstock